مرکز بین المللی درمان ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

دکتر عارف مرادی فوق تخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان از Wisconsin Medical Alumni Association آمریکا

اولین مرجع تخصص درمان غیر حضوری

سکسولوژیست کیست ؟

سکسولوژیست کیست ؟

 با شنیدن اسم "سکسولوژیست" یا "اندرولوژیست" ناخودآگاه بیشتر ما به یاد صفحات زرد اینترنتی یا وب سایتها و وبلاگهای مستهجن میفتیم. در حالیکه برخلاف آنچه بیشتر ما می پنداریم سکسولوژی یک علم بلکه یک هنر می باشد. علم برقرار یک رابطه زناشویی خوب. همه ما برای مشکلات مختلف جسمی و روحی خود به متخصص مربوطه مراجعه می کنیم. امراض مربوط به قلب، مغز،گوش، چشم و ... یا حتی امراض روحی مثل افسردگی و ... ولی براستی چند درصد از ما برای بهبود روابط زناشویی یا مشکلات جنسی خود به متخصص مربوطه یا همان سکسولوژیست یا اندرولوژیست مراجعه کرده ایم؟

طبق آمار بخش عمده ای از طلاقها ریشه در مسائل و مشکلات جنسی و بویژه سکسولوژی دارد.

سکسولوژی به عنوان رشته‌ای مجزا در دهه‌ی هفتاد (میلادی) وارد علوم پزشکی شد . تا قبل از این مبحثی در روان‌شناسی وجود داشت‌، که به مسایل و مشکلات جنسی می‌پرداخت‌، اما رشته‌ای به عنوان سکسولوژیست که به خودِ سکس و عملکردِ سکس به صورت فیزیولوژی سکس بپردازد‌، وارد عرصه‌ی پزشکی نشده بود‌.

در این زمینه مطالعات پراکنده‌ای از سال 1859 توسط اندرولوژیست ها و  سکسولوژیست ها شده بود‌. در سال 1885 فردی به نام ژولدیو کتابی راجع به نقش کلیتوریس (چوچوله) در ارضای جنسی (ارگاسم) زن و همچنین نقشِ پیش‌درآمدهای سکسولوژی در تحریک جنسی زن می‌نویسد‌. در سال 1890 نیز زنی به اسم الیس راجع به نقش کلیتوریس در ارضای جنسی می‌نویسد‌. او اولین کسی‌ست که جرات می‌کند به خلوص‌گرایی ویکتوریا حمله کند و سکسولوژیست را از حالت اسرار‌آمیز آن خارج کند‌. در این کتاب او به مسایلی مانند خجالت‌، نقشِ مذهب در مسایل جنسی‌، دید مذهب نسبت به سکسولوژی و خود‌ارضایی اشاره می‌کند‌. این تحقیقات‌، اما‌، کارهای پراکنده‌ای بود که به صورت فردی انجام می‌گرفت‌.

سکسولوژی و غریزه‌ی جنسی تحت تا‌ثیر دو عامل است‌، که اولین آن ترشحِ هورمونِ تحریک کننده‌ی غریزه‌ی جنسی‌، تستسترون (Testosterone) ، است‌. تحریک جنسی هم در مرد و هم در زن از طریق این هورمون صورت می‌گیرد‌. البته هورمون زنانه‌ی استروژن نیز می‌تواند در تحریک جنسی نقش داشته باشد‌. بیش‌ترین ترشحِ هورمون‌های جنسی در دوران بلوغ است ‌، که اگر این را به شکل منحنی فرض کنیم‌، تا سن 25 بالا می‌رود و از 25 ساله‌گی پایین می‌آید تا از بین برود‌. بالاترین مقدار "تستسترون" حدودا در سن 25 ساله‌گی ترشح می‌شود‌. به گمان اندرولوژیست ها عامل دیگری که در غریزه‌ی جنسی و اندرولوژیست نقش بسیار مهمی دارد‌، مساله‌ی کنترل قشر مغز است‌. قشر مغز غریزه‌ی جنسی را کنترل می‌کند و این‌جاست که عوامل اجتماعی‌، فرهنگی‌، یعنی تمامیت فرد‌، مطرح می‌شود‌. یک انسان به عنوان یک موجود اجتماعی‌، که از یک درجه‌ی فرهنگی خاص و سطح اجتماعی خاص برخوردار است‌، می‌تواند تحت تا‌ثیر عواملِ گوناگون که در ذهن‌اش جای‌گرفته، بر غریزه‌ی جنسی خود تسلط پیدا کند‌. می‌تواند آن را زیاد یا کم کند و یا حتی از بین ببرد‌.

 

 

یک مجله‌ی فرانسوی در یک مطالعه توسط سکسولوژیست ها از کسانی که به همسر‌شان خیانت می‌کردند‌، آمار گرفته بود و علت این کار را جویا شده بود‌. 68درصد زنانی که به شوهرشان خیانت می‌کردند‌، این دلیل را ارایه داده بودند که در رابطه‌ی دوم به دنبال عشق و توجه می‌گردند و مساله‌ی جنسی برای‌شان جنبِ آن است و این که مساله‌ی اصلی آنان این است که به آنان به عنوان یک انسان توجه نمی‌شود و کمبود محبت دارند‌. تنها 7 درصد این زنان به خاطر مسایل جنسی به شوهرشان خیانت می‌کردند و 12 یا 13 درصدِ این زنان حتی رابطه‌ی جنسی با معشوق‌شان نداشتند‌. یعنی حتی حاضر بودند از سکس بگذرند ولی در عوض یک رابطه‌ی محبت‌آمیز‌، یک رابطه‌ی عاطفی‌،‌عاشقانه و یا دوستانه داشته باشند‌.

در مورد مردها این وضع کاملا برعکس است‌. 95 درصد مردانی که به زن‌شان خیانت می‌کردند‌، به خاطر سکس و نوآوری جنسی بوده است‌. مساله این است که حتی در یک جامعه‌ی پیش‌رفته مانند فرانسه‌، که به هر حال زنان به یک حدی از رشد و آگاهی رسیده‌اند که برای خود به عنوان فرد‌، به عنوان یک موجود جنسی ارزش قایل باشند‌، و "تابو"ها خیلی کم‌ترند تا در جوامع بسته‌، باز هم زن راجع به عشق نوستالژیک فکر می‌کند‌، دوست دارد بهش توجه شود‌، دوست دارد در محیط گرم و مهربان باشد و این‌ها را به روابط جنسی ترجیح می‌دهد‌.

 

دکتر مرادی به عنوان یک اندرولوژیست حاذق و  سکسولوژیست بین المللی در کنار همکارانشان در مرکز درمان ناتوانی جنسی دوحه قطر، با ارائه راهکارها و شیوه های جدید در زمینه سکسولوژی ، هم بصورت مشاوره و هم بصورت ارائه درمانهای عملی در زمینه سکسولوژی به مشکلات و پرسشهای شما در زمینه سکسولوژی پاسخ خواهند داد. 

فقط کافیست با ما تماس بگیرید.