مرکز بین المللی درمان ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

دکتر عارف مرادی فوق تخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان از Wisconsin Medical Alumni Association آمریکا

اولین مرجع تخصص درمان غیر حضوری

پیشفرض ناتوانی های جنسی از تشخیص تا درمان- قابل توجه خانم ها و آقایان

ناتوانی جنسی و انزال زودرس در مردان و بی میلی جنسی در زنان از شایع ترین اختلالات جنسی است که متاسفانه بسیاری از خانواده ها از وجود این مشکلات آگاهی ندارند و این موضوع می تواند زمینه ساز مشاجره ها و اختلافات خانوادگی و حتی طلاق زوج ها باشد...

البته در بسیاری از مواقع، بروز مشکلات جنسی، ریشه در مسایل روانی افراد دارد و با مراجعه به متخصص و انجام بررسی های اولیه در کوتاه مدت قابل درمان خواهد بود اما گاهی برای درمان مشکلات به وجودآمده نیاز به درمان های بلندمدت دارویی و روان شناختی است. این مشکلات فقط با مراجعه به پزشک متخصص قابل تشخیص و درمان است.

● گرفتن شرح حال، اولین قدم درمانی

با توجه به درمان موفق ناتوانی جنسی در دهه اخیر، تعداد افرادی که برای درمان مشکلات جنسی خود به مراکز درمانی مراجعه می کنند، افزایش یافته اما متاسفانه بسیاری از افراد به دنبال درمان های مناسب سریع هستند و این باور اشتباه ناشی از تبلیغات غیرعلمی در مورد درمان سریع مشکلات جنسی را پذیرفته اند.

باید گفت عوامل متعددی در بروز مشکلات جنسی نقش دارند و نمی توان ناتوانی جنسی در آقایان یا بی میلی جنسی در خانم ها را با گرفتن یک شرح حال کوتاه و مختصر و تجویز یک دارو در مدت زمان اندکی درمان کرد.

● بیماری هایی که اختلال جنسی می آفرینند

بیماری های مختلفی باعث بروز مشکلات جنسی در خانم ها و آقایان می شوند که از جمله آنها می توان به مشکلات هورمونی، بیماری های عصبی، بیماری های روانی، مشکلات غدد درون ریز، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و حتی تاثیر داروهای مختلف مصرفی بیمار اشاره کرد. در این بین نباید فراموش کرد که مسائل روحی و روانی و استرس های شغلی و خانوادگی تا حد بسیار زیادی در بروز مشکلات جنسی موثر هستند و می توانند منشأ اصلی ناتوانی جنسی در آقایان و بی میلی یا کاهش میل جنسی در خانم ها باشند. در چنین شرایطی فرد بیمار، می تواند با مراجعه به یک روان پزشک در مدت کوتاهی درمان شود و نیاز به مداخلات درمانی چندانی وجود ندارد. اما گاهی اوقات علت ناتوانی جنسی فراتر از مسایل روانی و استرس های روزمره است که ابتدا باید این ناتوانی تعریف شود.

● گول تبلیغات غیرعلمی را نخورید

به طور کلی آقایانی که به صورت دائم یا مکرر برای حداقل ۳ ماه نمی توانند نعوظ کافی داشته باشند، مشکل ناتوانی جنسی دارند که این مشکل براساس شکایت خود بیمار یا همسر او قابل بررسی است اما دریافت اطلاعات غلط از طریق اینترنت و دوست و آشنا اشتباه بزرگی است که بسیاری از زوج ها مرتکب آن می شوند چرا که این اطلاعات غیرعلمی، راه های درمانی بسیار نادرستی را پیش روی بیمار قرار می دهد. بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکل جنسی مراجعه به متخصص باید در اولویت قرار گیرد. در بسیاری از تبلیغات گمراه کننده برای درمان مشکلات جنسی یک دارو یا یک وسیله خاص تبلیغ می شود و تولیدکنندگان آنها ادعا می کنند که در کوتاه مدت مشکل جنسی فرد برطرف خواهد شد اما این سوال مطرح می شود که چگونه می توان بدون گرفتن شرح حال کافی و کامل از بیمار به نوع مشکل جنسی او پی برد و اقدام به درمان مشکل ایجاد شده کرد؟!

● آزمایش های هورمونی و کلینیکی هم لازم است؟

گاهی برای درمان مشکلات جنسی بعد از گرفتن شرح حال کامل و کافی چه از خود بیمار و چه از همسر او، نوع و نحوه شروع بیماری مشخص می شود اما در بعضی از مواقع نیز برای یافتن علت بروز مشکل انجام معاینات پزشکی و آزمایش های کلینیکی ضروری به نظر می رسد. مثلا عدم رشد کافی در بیضه ها، عدم ترشح مناسب هورمون های جنسی، وجود تومورهایی در غده هیپوفیز و ترشح نامنظم هورمون ها، جراحی روی آلت تناسلی حتی در دوران کودکی و ... می توانند زمینه ساز بروز ناتوانی های جنسی و کاهش میل جنسی در آقایان باشند که برای تشخیص این مشکلات، معاینات پزشکی و آزمایش های هورمونی برای بیمار تجویز می شود. بعد از این مرحله و با توجه به شرح حال کامل بیمار و نتیجه معاینات و آزمایش های بالینی، علت بروز مشکل جنسی تشخیص داده می شود و مراحل درمانی آغاز خواهد شد.

● گاهی درمان دارویی کافی نیست

برای درمان بسیاری از مشکلات جنسی نیاز به مداخلات دارویی وجود دارد اما در کنار این درمان های دارویی، ممکن است به تست های روان شناسی نیاز باشد تا بیمار از نظر روانی هم تحت درمان قرار گیرد. همچنین در مراحل پیشرفته تر درمانی و برای تشخیص و تکمیل شدن روند درمان گاهی آزمایشات تخصصی تر مانند رادیولوژی و سونوگرافی برای بیمار تجویز می شود که همه این موارد به تشخیص پزشک معالج صورت می گیرد و نیازی به اصرار بیمار نیست.

● نگرانی و وسواس؛ عامل مهم بروز مشکلات جنسی

بسیاری از افرادی که برای حل مشکلات جنسی خود به مراکز درمانی مراجعه می کنند، در واقع با مشکل چندانی مواجه نیستند و به دلیل تلقین بیش از حد دچار نگرانی شده و برای درمان اصرار دارند. به عنوان نمونه، اغلب جوانانی که از کوتاهی طول آلت تناسلی خود رنج می برند و ابراز نگرانی می کنند، دچار اشتباه و وسواس فکری شده اند و با معاینات پزشکی مشخص می شود که طبیعی هستند و مشکلی ندارند که در این بین تبلیغات ماهواره ای تاثیر زیادی در تلقین های اشتباه دارند. بنابراین باید تاکید کنم که ۹۰ درصد افرادی که از مشکل کوتاهی آلت رنج می برند، مشکل جنسی ندارند و در موارد نادری نیاز به مداخلات درمانی وجود دارد. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی نیست و اگر هم مشکلی وجود دارد باید با مراجعه به متخصص درمان شود. لازم به ذکر است استفاده از داروها و وسایل ماهواره ای راهگشا نیست و حتی می تواند مشکل آفرین باشد.

در عین حال، یکی از مهم ترین اختلالات جنسی آقایان، سرعت انزال است که اغلب جنبه روحی روانی دارد و معمولا نیاز به بررسی های پزشکی پیچیده نیست اما گاهی روش های درمانی چند ماهی طول می کشد و بیماران نباید از این موضوع گله ای داشته باشند زیرا مشکل جنسی شان قابل درمان است.

این در حالی است که در بسیاری از خانم ها کاهش میل جنسی یا بی میلی جنسی و حتی مقاربت های دردناک به دلیل مشکلات روانی و نگرانی های نابه جا است و اگر متخصص زنان تشخیص دهد که عفونت خاصی وجود ندارد یا هیچ مشکل پزشکی در دستگاه تناسلی فرد تشخیص داده نشود، با چند جلسه روان درمانی این مشکل جنسی خانم ها به راحتی درمان خواهد شد.

اندرولوژیست