مرکز بین المللی درمان ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

دکتر عارف مرادی فوق تخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان از Wisconsin Medical Alumni Association آمریکا

اولین مرجع تخصص درمان غیر حضوری

عواملی که روابط جنسی شما را نابود می کنند

 

عوامل مختلفی مانند استرس، مسائل حل نشده بین دو طرف، مشروبات الکلی، خواب کم و مصرف برخی داروها در کاهش میل جنسی و اختلالات جنسی طرفین تاثیر گذار هستند. 

آیا میل جنسی شما خیلی کاهش یافته است؟ آیا شما یا همسرتان علاقه به رابطه جنسی را از دست داده اید؟ فاکتورها و عوامل مختلف فیزیولوژیکی،جسمانی و روانشناختی می تواند بر میل جنسی شما تاثیر بگذارد. این از بین برنده ها و کشنده های روابط جنسی را چک کنید. 

استرس: تباه کننده رابطه جنسی 

شما ممکن است از آن دسته افرادی باشید که کارها را تحت شرایط استرس زا خوب انجام می دهند. اما احساسات جنسی مانند آن کارها نیستند. استرس شغلی، مشکلات مالی، مراقب یک خانواده بیمار بودن و دیگر استرس ها شهوت شما را کاهش می دهند. میزان استرس خود را با استفاده از تکنیک های ویژه مدیریتی کنترل کنید یا به پزشک یا مشاور مراجعه کنید. 

مسائل حل نشده: تباه کننده رابطه جنسی 

مسائل حل نشده یکی از معمول ترین تباه کننده های روابط جنسی هستند. به ویژه برای زنان رابطه نزدیک عاطفی یک مساله مهم در تمایلات جنسی او است. جروبحث زیاد، رابطه ی ضعیف، کم شدن اعتماد می تواند اختلالاتی در رابطه ی جنسی شما بوجود آورد. 
الکل/مشروبات: تباه کننده رابطه جنسی 

مشروبات الکلی ممکن است احساسات جنسی شما را کاهش دهد و منجر به بروز رفتارهای غیر مسئولانه از جانب شما شود. 

خواب کم: تباه کننده رابطه جنسی 

اگر احساسات جنسی شما کاهش یافته شاید شما خیلی زود بیدار می شوید یا خیلی دیر به رختخواب می روید. در هر صورت این مساله خواب شما را مختل می کند. علاوه بر خواب شما روابط جنسی شما را نیز مختل می کند. خواب خیلی کم منجر به خستگی و فرسودگی می شود. 

والد بودن 

صرف والد بودن منجر به تباهی رابطه جنسی نمی شود. اما زمانی که شما فرزند دارید،یافتن زمان مناسب می تواند برای این کار دشوار می باشد. گاهی پرستار بچه استخدام کنید تا روابطتان بهبود یابد. فرزند جدیدی در خانه دارید؟ سعی کنید روابط جنسی تان را با خواب نوزاد تنظیم کنید. 

داروها معمولا با ازدست دادن و یا کاهش میل جنسی مرتبط هستند: 

-داروهای ضد افسردگی 

-داروهای کنترل فشار خون 

-داروهای ضد بارداری(البته برخی معتقدند بین این داروها و میزان میل جنسی ارتباط وجود دارد و برخی نیز به این ارتباط معتقد نیستند) 

-داروهای ضد ایدز 

-داروهای هورمونی و ترکیبی 

-مسکن ها 

تعویض دارو یا مصرف آن با دوز پایین ممکن است مشکل را حل کند. 

اگر با مصرف این داروها میل جنسی شما کم شده است حتما با پزشک خود مشورت کنید. هرگز سرخود و بدون مشورت با پزشک دارو را قطع نکنید. 


تصویر جسمی ضعیف: تباه کننده رابطه جنسی 

اگر تصویر ذهنی شما از جسم خودتان خوب نیست، به عنوان مثال احساس می کنید خیلی چاق هستید(حتی اگر در واقع این چنین نباشد)، بر میزان عشق شما تاثیر می گذارد. اگر شریک شما این احساسات را داشته باشد این خیلی به رابطه شما کمک می کند که شما به او بگویید که همچنان او را جذاب می دانید. کار کردن نه تنها تصویر ذهنی شما را از خودتان افزایش می دهد، همچنین ممکن است تمایلات جنسی شما را نیز افزایش دهد.

چاقی مفرط: تباه کننده رابطه جنسی 

چاقی بیش از حد با کمتر لذت بردن از رابطه ی جنسی، تمایل به رابطه جنسی و دشواری های عملکرد جنسی مرتبط است. دلیلش مشخص نیست اما ممکن است با تصویر ذهنی از خود، روابط ناخوشایند، مسائل اجتماعی و یا اینکه اجتماع چاقی را بد می داند و دیگر مسائل روانشناختی مرتبط باشد. 

نعوظ غیرمعمول نیز نوع متفاوت اختلالات جنسی می باشد. اما مردان که مبتلا به این عارضه هستند نگران این هستند که چگونه این عمل را انجام دهند. و این نگرانی می تواند تمایل جنسی آن ها را کم کند. 

کمبود تستسترون: تباه کننده رابطه ی جنسی 

تستسترون تمایل جنسی را افزایش می دهد. هر چه که مردان سنشان بالا میرود ، میزان تستسترون آن ها به آرامی کاهش می یابد. اینگونه نیست که تمام مردانی که میزان تستسترون آن ها کاهش می یابد، تمایلات جنسیشان کم شود، اما در مورد بسیاری از آن ها این اتفاق می افتد. 

تستسترون با تمایلات جنسی در زنان نیز مرتبط است. 

افسردگی: تباه کننده رابطه ی جنسی 

اگر تمایلات جنسی شما کم شده است ممکن است نشانه ای از افسردگی شما باشد. افسردگی می تواند میزان تمایلات جنسی شما را کاهش دهد. در مورد افسردگیتان با پزشک خود مشورت کنید. داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است تمایلات شما را کاهش دهد. بنابراین پزشک شما برنامه درمانی مناسبی برای شما انتخاب خواهد کرد. 

یائسگی: تباه کننده رابطه ی جنسی 

بسیاری از زنان کم شدن تمایلات جنسی شان به دلیل یائسگی را گزارش می کنند. اگر چه آن ها بر این اعتقادند که حفظ میزان خوبی از تمایلات ضروری است، اما این اتفاق می افتد. علائم یائسگی مانند خشکی واژن و مهبل و درد در طول رابطه جنسی راحتی رابطه جنسی را کاهش می دهد. اما تغییرات هورمونی یائسگی تنها بخشی از تصویر است. اما نگرانی زنان در مورد رابطه شان در دوران یائسگی نیز بر کیفیت رابطه تاثیر می گذارد.

صمیمیت کم: تباه کننده رابطه ی جنسی 

رابطه جنسی بدون صمیمیت برای بسیاری از مردم تباه کننده است. اگر رابطه جنسی شما پیش به سوی روابط خنثی و با احساسات کم می رود سعی کنید میزان صمیمیت تان را زمانیکه رابطه جنسی هم ندارید افزایش دهید. با هم بسیار صحبت کنید. یاد بگیرید بدون داشتن رابطه جنسی احساسات خود را بیان کنید. اگر صمیمیت زیاد باشد، ممکن است تمایلات جنسی افزایش یابد. 

سکسولوژیست

 

 

اندرولوژیست