مرکز بین المللی درمان ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

دکتر عارف مرادی فوق تخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان از Wisconsin Medical Alumni Association آمریکا

اولین مرجع تخصص درمان غیر حضوری

دلایل سرد مزاجی در زنان

 

 

مشکل سرد مزاجی در زنان مشکلی است که از دیرباز وجود داشته، اما به دلیل مسائل عرفی بیان نمی شده است؛ ولی امروزه چنین مشکلاتی به وفور بیان شده و مورد درمان قرار می گیرد. در بیش از ۵۰ درصد زنان مشکلاتی در زمینه انجام اعمال جنسی وجود دارد.

این مشکلات می تواند در زمینه تحریک اولیه، تغییرات واژن و خشکی واژن یا عوامل دیگر باشد. هر یک از این مشکلات تشخیص و درمان خود را دارد و هریک باید از سوی متخصص باتجربه بررسی شود.

نکته مهم این است که بدانیم آیا واقعا مشکلی وجود دارد یا نه؟ متاسفانه با تبلیغات غلطی که در این زمینه در ماهواره و رسانه های تبلیغاتی مشابه انجام می شود، تصور غلطی به وجود آمده است. این تبلیغات با این هدف انجام می شود تا نیاز در جامعه برای مصرف داروها و وسایلی که تبلیغ می شود، ایجاد شود و البته در موثر بودن این داروها و وسایل شک بالایی وجود دارد.

در بسیاری از کسانی که با ابراز مشکل در زمینه جنسی مراجعه می کنند، مشاهده می شود که اصولا بیماری ای موجود نیست و فرد سیستم طبیعی دارد. مثلا خانم یا آقایی که هر یک ماه یک بار تمایل جنسی دارند اگر از وضع موجود احساس کلافگی یا عصبانیت نکنند، اصلا بیمار نیستند و نیازی به درمان ندارند البته کسانی که به دنبال یک دوره فعال جنسی، دوره غیرفعالی را تجربه می کنند، احتمالا مشکل داشته و نیاز به درمان دارند.

مورد دیگر این که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در روان دارد یعنی مشکلات روحی، اضطراب، افسردگی و... تاثیر شدید و واضحی در این زمینه دارد.

در کنار مشکلات روحی نمی توان به مشکلات جسمی بی توجه ماند. بیماری های مزمن زیادی وجود دارد که با کاهش میل جنسی همراه است. از جمله مهم ترین بیماری ها می توان به بیماری های غدد شامل اختلالات تیروئید، افزایش هورمون پرولاکتین، دیابت و یائسگی، نارسایی کلیه، کبد و ریه، عفونت ها بخصوص عفونت های واژن و رحم، افتادگی مثانه و اختلال در دفع ادرار، بیماری های سیستم عصبی مثل دیسک کمر، ام اس و بیماری صرع اشاره کرد. فشار خون و بیماری های انسداد عروقی از جمله بیماری های شایع دیگری است که می تواند منجر به کاهش میل جنسی شود.

مصرف داروها هم در بسیاری از موارد از عوامل زمینه ساز کاهش میل جنسی است حتی داروهای ساده ای مثل سایمیتیدین می تواند موجب این مشکل شد. داروهایی که در درمان فشار خون(ایندرال و متیل دوپا)، افسردگی و اضطراب (آمی تریپتیلین، دیازپام و فلوکستین) و داروهایی که برای درمان نازایی استفاده می شود (لتروزول)، هم از این دسته داروهاست و با مشاوره و تغییر این داروها می توان به درمان مشکلات جنسی این بیماران پرداخت.

مساله مهم دیگر داروهایی است که برای درمان این مشکلات تبلیغ می شود و اغلب بی اثر یا دارای عوارضی برای مصرف کننده است، پس برای درمان این مشکلات باید به پزشکی که در تشخیص و درمان این دسته بیماری ها مهارت دارد مراجعه و از خوددرمانی پرهیز کرد، اما داروهایی که برای درمان استفاده می شود تستوسترون برای زنان یائسه، بوپروپیون در موارد خاص، تیبولون و برمه ملانوتید است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

 

سکسولوژیست

اندرولوژیست