مرکز بین المللی درمان ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

دکتر عارف مرادی فوق تخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان از Wisconsin Medical Alumni Association آمریکا

اولین مرجع تخصص درمان غیر حضوری

تعداد اسپرم لازم برای باردار شدن زن

 

 

۱٫اسپرم تا چه مدتی زنده می ماند؟
این موضوع به عوامل متعددی وابسته است و مهم ترین آنها محل قرار گیری اسپرم است. هنگامی که منی خشک می شود، اسپرم روی یک سطح خشک، مانند لباس یا تختخواب می میرد ولی در آب مثلا در آب گرم وان، احتمالا برای مدت طولانی تری زنده خواهد ماند، زیرا در محیط های مرطوب و گرم بیشتر زنده می ماند ولی احتمال اینکه اسپرم موجود در آب وان به دستگاه تناسلی زنانه راه یابد و او را باردار کند، بسیار اندک است. اسپرم در بدن زن با توجه به شرایط، تا حداکثر ۵ روز زنده می ماند، بنابراین روابط زناشویی فاقد حفاظ، حتی چند روز پیش از تخمک گذاری زن ممکن است به بارداری زن بینجامد.
چه تعداد اسپرم برای باردار شدن زن لازم است؟

۲٫چه تعداد اسپرم برای
باردارشدن زن لازم است؟
فقط یک اسپرم برای لقاح تخمک کافی است اما به ازای یک اسپرمی که به تخمک می رسد و باعث لقاح آن می شود، چند میلیون اسپرم از دست می رود. مایع منی مرد، تقریبا ۱۰۰ میلیون اسپرم دارد. مردانی که شمار اسپرم هایشان در هر میلی لیتر منی شان کمتر از ۲۰ میلیون اسپرم باشد، با اشکال در باروری مواجه می شوند. چرا این همه اسپرم برای تشکیل یک جنین لازم است؟ زیرا در سفر اسپرم ها از واژن به لوله های رحمی (لوله های فالوپ) برای رسیدن به تخمک فقط تعداد محدودی زنده می مانند. برای اسپرم هایی هم که این سفر را به پایان می رسانند، نفوذ به درون تخمک به این سادگی ها نیست. تخمک با لایه ضخیمی پوشیده شده است که لقاح را مشکل می کند. کارشناسان معتقدند این فرآیند، شیوه طبیعت برای رسیدن سالم ترین اسپرم به تخمک است تا در نهایت نوزادی سالم متولد شود.
۳٫آیا می توان کاری کرد کیفیت اسپرم بهبود پیدا کند؟
بسیاری از مواردی که به سلامت کلی بدن کمک می کنند، باعث سلامت اسپرم ها هم می شوند؛ مانند: اجتناب از سیگار و داروهای غیرمجاز، به خصوص داروهای استروییدی آنابولیکی، پرهیز از قرار گرفتن در معرض سمومی مانند آفت کش ها و فلزات سنگین، پرهیز از الکل، داشتن رژیم غذایی سالم و حفظ وزن طبیعی بدن، خنک بودن دمای اسکروتوم (کیسه بیضه) زیرا گرما، تولید اسپرم را کند می کند، پرهیز از حمام های داغ و وان آب داغ، پوشیدن لباس زیر پادار و گ

سکسولوژیست

 

اندرولوژیست